ONE Click Precision Single Fiber Cleaver with Auto-Rolling Blade FC-1C
- Geared Blade of Tungsten Steel Material
- High Precision & Wear-Resistant
- Cleave Angle Average 0.5°
- Mirror-Grind Process of Blade Cleaving Point
Features:
Specification:
| Model | FC-1C |
| Type | Single Fiber |
| Blade Rotate | Smart Rotate Mode |
| Cleave Angle | ≤0.5° |
| Cleave Length | 0.25mm fiber: 5~20mm 0.9mm fiber: 5~20mm |
| Fiber Diameter | 125μm |
| Coating Diameter | 0.25 & 0.9mm |
| Size | 63W × 56D × 56H(mm) |
| Weight | 300g |
| Blade Life Time | Around 48000 fibers |
| Blade Point | 24 points |
| Scrap Collector Bin | Yes |
| Color Option | Gold |
Package:

Replacement Blade:













